Dobiti Rusiju u Rusji, pred domaćom publikom, makar na 11-erce i uz veliku dozu sreće, pravi je podvig. Bilo je kritičnih trenutaka osobito pri ozljedi Subašića. Utakmica u srijedu u polufinalu protiv Engleske još je veći izazov

RUSIJA - HRVATSKA 5:6 (2:2,1:1)

SOČI - Olimpijski stadion. Gledalaca: 44.287. Glavni sudac: Ricci (Brazil) 7,5. Pomoćni suci: De Carvalho i Van Gasse (Brazil). Četvrti sudac: Sikazwe (Zambija).

Strijelci: 1:0 - Černjišev (31), 1:1 - Kramarić (39), 1:2 - Vida (101), 2:2 - Fernandes (115).

Jedanaesterci: za Hrvatsku zabili Brozović, Modrić, Vida i Rakitić. Šut Kovačića obranio je Akinfejev. Naš Subašić obranio udarac Smolovu. Fernandes puco pokraj vrata.

RUSIJA: Akinfejev 7,5, Kudrjašov 7, Ignašević 7,5, Kutepov 7, Zobnin 7, Kuzjajev 7, Černjišev 7 (od 67. Smolov 6), Golovin 7 (od 102. Đagojev -), Samedov 6,5 (od 54. Erokhin 7), Fernandes 7, Dzjuba 7 (od 79. Gazinski -). Izbornik Čerčesov 7.

HRVATSKA: Subašić 8,5, Vrsaljko 7 (od 97. Ćorluka -), Lovren 8,5, Vida 8.5, Strinić 7 (od 74. Pivarić 7), Rakitić 8, Modrić 8, Kramarić 7,5 (od 88. Kovačić -), Perišić 7 (od 63. Brozović 7,5), Rebić 7, Mandžukić 7,5. Izbornik Dalić 8.

Ocjena utakmice: 9
Igrač dvoboja: Subašić (Hrvatska)

Za visoke domete svakako treba i sreće, ali pokraj činjenice da je Hrvatska ponovila svoj uspjeh sa svjetskoga prvenstva 1988. godine i plasirala se polufinale, priču ne treba počinjati s dojmom o zaista sretnom raspletu.
Utakmica je bila iznimno dramatična s razdobljima kada se činilo da smo pred velikim trijumfom nad domaćinom, pa do kriznih situacija, pa i one kada je izgledalo da nešto prije kraja 90-minutnoga tijeka, vratar Subašić zbog ozljede, neće moći nastaviti susret.
Ovo je veliki uspjeh ove generacije hrvatskih nogometaša. Izborili su dvoboj s Englezima u polufinalu pobjedom nad Rusima poslije izvođenja jedanaesteraca. Dogodilo se to u Rusiji u srazu s Rusijom, pred domaćom publikom i time je taj uspjeh slađi, iako je objektivno kvalitetom hrvatski sastav bolji.
Ali hrvatska igra nije bila tečna; jednom smo napisali da naša reprezentacija nije stroj nego sklop izvanrednih pojedinaca i to se opet potvrdilo. Kada je izgledalo da nećemo proći uvijek bi se dogodilo nešto, što je otvaralo novu nadu i na kraju se zatvorilo pobjedom. Drugi put za redom poslije 120 minuta igre i serije udaraca s bijele točke.
Subašić je za nekoliko minuta uspio prevladati ozljedu zadnje lože butnoga mišića i obraniti jedan jedanaesterac. Bilo je kritično jer smo u tim minutama zamijenili i trećega igrača.Time je bitno pridonio ukupnom uspjehu, ali i pomogao Kovačiću kojemu je ruski vratar obranio šut u seriji s bijele točke. Na tim temeljima smo ga proglasili pojedincem utakmice. Lovren je bio najbolji igrač obrane. Rakitić je zabio odlučujući jedanaesterac. Vida je zabio za 2:1 kada se činilo da tonemo. Modrić je i u 110. minuti izgledao trkački svjež i osim igračkog predstavljao i pravi moralni oslonac.
Nama ljepšega od činjenice da u završnici svjetskog prvenstva igramo protiv Engleske, koljevke nogometa.