SportNews.hr

prava sportska priča

U Nedeljancu rodnom mjestu Marka Roga. Otac Dražen i brat Petar: Našeg Marka uspoređuju s Draženom Petrovićem

Foto: Djuka / Marko Rog

Stali smo na Varaždin bregu i pogledali u lijevo. Tamo negdje trebali su biti Turčin i Jalkovec, a uz cestu Vraždin – Ivanec mjesto Nedeljanec. Ispod nas pružala se plodna dolina s povijesnim gradom Varaždinom. Jednom mi je pokojni nogometni djelatnik Herjavec rekao: Kad pogledaš s Varaždin brega prema Varaždinu i dalje to je Europa. Moja žena je iz Novog Marofa i to je još Zagorje! Kao Zagorcu bilo mi je krivo. Ali možda je "Hero" bio u pravu.

Zašto se SportNews zaputio preko Varaždin brega u mjesto Nedeljanec s 1.500. žitelja, iza kojeg je manje od 5 km udaljen Varaždin, a ispred 17 km udaljen Ivanec i ponosna gora Ivanščica? U Nedeljancu je rođen, odrastao i počeo nogometašku karijeru Marko Rog (21), dečko koji je jedan od najzaslužnijih za iznimnu pobjedu nad Španjolskom, pobjednik nad proslavljenim Iniestom i jedan od najtalentiranijih hrvatskih nogometaša.

U ratarskoj plodnoj dolini Markovi roditelji obrađuju Obiteljsko poljoprivredno gazdinstvo, bave se uzgojem iznimno popularne kulture. Godinu dana stariji brat Petar studira informatiku u Varaždinu i igra nogomet u mjesnom klubu, novom članu među županijske lige, ali oni nisu jedina djeca oca Dražena i majke Jagode. Tu su i dvije sestre: Anja (20) i Mia (16).

Kad smo iznenada došli otac i majka bili su u poslu pa su naši prvi domaćini bili brat Petar i Bojan Fošnar, vlasnik proizvođača sportske opreme Fotex i osnivača nogometne škole u Nedeljancu.

-Prvi četiri pet godina igrali smo u Nedeljancu, a onda smo preselili u Varteks odnosno kasnije Varaždin. Naš bratić je poznati igrač Dario Melnjak. S obzirom da je između Marka i mene godina razlike nismo igrali u istoj ekipi. Marko je bio izuzetne volje, veliki radnik, uporan. Uspoređivali smo ga s Draženom Petrovićem. Ja sam godinu i pol bio izvan zbog ozljede, pripovjeda brat Petar. Pri kraju juniorskog staža Marko je tijekom vikenda igrao i za seniorsku momčad i juniore Varaždina. U subotu za juniore u HNL,a u nedjelju u trećoj seniorskoj ligi. Igrajući u juniorskoj HNL upao je u oči Splitovom treneru i tako je završio tamo, prije Dinama.

Da li često dolazi doma?

-Kad god ima slobodno prespava kod kuće. Jako voli maminu kuhinju.

Ima li curu, možda dolazi zbog nje?

-To pitajte njega.

Oko 500 m od Markove kuće nalazi se igralište na kojem je počeo. Na tom terenu nogometaške karijere počeli su i Kristić i Brezovec. U klupske prostorije odveo nas je legenda kluba Krešo Stipan, danas "djevojka za sve", oružar, pomoćni trener... Trava na igralištu je izvanredna. U klupskim prostorijama uvećane fotografije Roga, Brezovca i Melnjaka. Prije nekog vremena ovdje je gostovao prvoligaš Inter.

Oca Dražena pričekali smo u pečenjari Ris. Marko je izgledom cijeli otac.

-Mogu vam reći da je u početku Petar bio talentiraniji od Marka, ali presudila je njegova, volja, izdržljivost i htijenje. Mislim da ga u tom smislu s pravom uspoređujemo s Draženom Petrovićem. Marko je završio drugu gimnaziju u Varaždinu. Za njegov prelazak u Split najzaslužniji je Tonči Bašić tada sportski direktor Splita. Dinamovi treneri nisu ga prepoznali. O Markovu prijelazu iz Splita u Maksimir odlučivali su braća Žužul i Zdravko Mamić. Kad smo se sreli prilikom potpisa ja sam, braći rekao: tu netko fali. Mislio sam na Tončija Bašića. Sinovi od djetinstva navijaju za Dinamo. Petar je nosio Šimićev, a Marko Marićev dres, otkrio je otac.

Fotogalerija:

Foto: Djuka / Arhiva Bojana Fošnar

⚑ Odabrane vijesti!

Mr. Shine 240 x 400
IRIS fashion
Pineta beach bar

⚐ Posljednje dodano

>