Hrvatska je ispala. Hrvatski mentalitet nije izdržao teret pohvala. Poslije serije laskanja nastala je blokada. Čačić pogriješio

HRVATSKA - PORTUGAL 0:1   (0:0)

LENS -Stadion Bollaert-Deleis. Gledatelja: 38.000. Glavni sudac: Carlos Velasco Carballo (Španjolska) 6,5. Pomoćni suci: Fernandez i Jimenez (obojica Španjolska). Četvrti sudac: Kassai (Mađarska).

Strijelac: 0.1 - Quaresma (117)

HRVATSKA: Subašić 6, Srna  6,5, Ćorluka 7 (od 120. Kramarić -), Vida 6, Strinić 5,5, Badelj 6, Modrić 6, Brozović 6,5, Rakitić 6 (od 110. Pjaca -), Perišić 6,. Mandžukić 5,5 (od 88. N. Kalinić -). Izbornik Čačić 5,5..

PORTUGAL: Rui Patricio 7, Cedric 7, Pepe 8, Fonte 7, Raphael x, J. Mario 6 (od 87. Quaresma 7), A. Silva 6 (od 108. Dani -), W. Carvalho 8, Gomes 6 (od 50. R. Sanchez -), Nani 6,5, Ronaldo 6. Izbornik Santos 7.

Ocjena utakmice: 7

Igrač dvoboja: W. Carvalho (Portugal)

Mentalitet je opet presudio. Poslije 120 minuta borbe, u pol satnom produžetku Portugal je pobijedio i odlazi u četvr-finale. Naši nisu izdražili salve pohvala poslije utakmica u skupini. Previše je bilo oduševljenja, a  premalo iskustva. Naboj se istrošio. Ne da se nije htjelo, nego se nije znalo kako. Nije bilo ni sreće. Čačić je opet prekasno mijenjao.

Hrvati su u utakmicu ušli loše  Potom za 90 minuta nije bilo onog entuzijazma, ni nadahnutosti, a ni sreće s utakmica u skupini.  Portugal je izgledao posve drukčije nego u prethodna tri susreta. Portuglaci su stajakli vrlo blizu naših i nisu postavili obranu visoko, niti su težili za posjedom lopte  (ukupno za 90 minuta 59:41 posto za nas) pa su izostala dubinska proigravanja naših veznih. Zanimljivo, Ronalda se nije vidjelo, ali su zato Pepe i W. Carvalho igrali izvanredno. Kod nas većina nije igrala osobito dobro.Izuzetak su bili Ćorluka i Srna, te donekle Brozović. Posebice se nisu isticali vezni. Mandžukić ili je bio odsječen, ili loše postavljen i u 88. minuti je zamijenjen.

I onda se dogodila 117. minuta Ronaldo je jedini put bljesnuo i doveo Quaresmu u prigodu da zabije jedini i pobjednički gol. Minutu prije Hrvatska je imala dvije uzostapne sjajne. Nije se zabilo. Ali to smo mi!