Rusi nisu impresionirali, Hrvatska dva puta vodila, ali nije uspjela pobijedit

HRVATSKA - RUSIJA  2:2 (1:1)

BEOGRAD – Kombank Arena. Gledatelja: . Suci: Pelissier (FRA, sudac), Zahovič (SVN, 2. sudac), Kovacs (HUN, 3. sudac).

Strijelci: 1:0 Robinho (autogol, 9), 1:1 Abramov (12), 2:1 Novak (25), 2:2 Pereverzev (38).

HRVATSKA: Jukić, Jelovčić, Marinović, Novak, Suton, Bilić, Matošević, Grcić, Grbeša, Babić, Pandurević, Djuraš, Horvat, Petrović. Trener Stanković.

RUSIJA: Gustavo, Kutuzov, Robinho, Milovanov, Davydov, Vikulov, Shayakhmetov, Pereverzev, Lyskov, Sergeev, Lima, Abramov, Romulo, Shakirov. Trener Skorovich.

Igrač utakmice: Nikolai Pereverzev (Rusija).

Današnja utakmica između Hrvatske i Rusije odlučivala je o raspletu grupe. Da bi prošla u četvrtfinale Hrvatska je morala pobijediti Rusiju s dva ili više razlike. Beogradska Kombank Arena ovaj put je bila naklonjenija svojoj ruskoj braći, nego Hrvatima. Ruski dio publike bio je glasniji u podršci svojoj reprezentaciji, ali i provokacijama i zvižducima za našu. U provokacijama su prednjačili srpski ekstremisti koji su isticali četničke simbole i slike zločinaca, te pogrdnim navijanjem pokušali dekoncentrirati naše reprezentativce. Nije im promaklo ni napomenuti kako je Kosovo Srbija. Pitanje je jedino kako je to dopustila „stroga“ Uefa koja inače ima izoštrena osjetila kada je u pitanju takva vrsta navijanja. Na sreću, uz Hrvatsku je bio onaj normalniji dio Arene, obični građani koji su došli gledati dobar futsal i koji stvarno žele uspjeh našoj reprezentaciji. Naši su navijači uglavnom šutjeli i pratili susret uz pokoji pljesak. Nisu se dali uvući u provokacije.

Na terenu je Hrvatska izgledala nešto bolje nego protiv Kazahstana, ali nedovoljno dobro za prolaz dalje. U vodstvo nas je doveo Grcić uz pomoć protivničkog igrača Robinha u 9. minuti, no samo tri minute kasnije izjednačuje Abramov. Hrvatska je bila nešto brža nego u prvoj utakmici i igrala s više želje za pobjedom, no do poluvremena je zabila tek jedan pogodak i otišla u svlačionicu s neriješenim rezultatom koji nas vraća kući. Rusija nije pokazala snagu o kojoj svi pričaju, niti je ostavila poseban dojam u prvom dijelu.

U 25. minuti ponovno Hrvatska dolazi u vodstvo. Ovoga puta strijelac je bio Novak i tako vratio Hrvatskoj nadu u prolaz dalje. Pred kraj utakmice probudili su se i Hrvatski navijači. Glasnim povicima Hrvatska, Hrvatska pokušali su dati reprezentaciji dodatni vjetar u leđa. Njihovo navijanje uskoro je zaglušeno zvižducima i povicima Rusija i Srbija. Svaku nadu u prolaz dalje Hrvatskoj ubija Pereverzev dvije minute prije kraja golom za izjednačenje. Do kraj susreta rezultat se nije mijenjao. Novak je imao priliku iz kaznenog udarca dosuđenog zbog šest prekršaja Rusije, ali nije uspio poentirati. Tako je Hrvatska u vrlo neugodnoj atmosferi ispraćena s Eura. U ove dvije utakmice, protiv Kazahstana i Rusije, jednostavno nismo bili dovoljno dobri za prolaz dalje. Šteta, jer Rusija nije bila na razini na kojoj zna biti.

Nakon utakmice hrvatski izbornik Mato Stanković podijelio je s novinarima svoje viđenje utakmice:

„Zadovoljan sam s današnjim pristupom. Nakon prve utakmice svi smo bili potišteni, jer smo znali da nismo pokazali ono što znamo. Pokušali smo danas iznenaditi Ruse i išli smo na pobjedu. Drago mi je da smo pokazali da naši rezultati svih ovih godina nisu bili slučajni. U današnjoj utakmici smo mogli otići na dva razlike, no to se nije na žalost dogodilo. Zadnjih desetak minuta smo pali sa snagom. Mi smo pokušali igrati s golmanom igračem, no nije nam išlo. Imamo problem s premalim brojem kvalitetnih igrača koje možemo rotirati. No, mislim da razlozi našeg ispadanja leže u prvoj utakmici.“

Njegov kolega na klupi Rusije Sergei Skorovich kaže kako je zadovoljan što s prvog mjesta odlaze u daljnju fazu natjecanja:

„Utakmica je bila teška. Drago mi je da su se moji igrači iskazali u teškim trenutcima. Utakmica je bila borbena. Vidjeli ste da smo u drugom poluvremenu napravili šest prekršaja i srećom Hrvatska nije zabila s deset metara pred kraj utakmice. Svaka utakmica je priča za sebe. Hrvatska je dana bila odlična kao što smo i pretpostavljali prije utakmice. Znali smo da su nam šanse za prolaz dalje pola pola. Malo nam je pomogla i sreća. Bilo je teško, ali cijelo vrijeme smo vjerovali da možemo.“