Dinamo i drugim remijem bez pogodaka, osvojio i drugi bod u Europskoj ligi! Livaković u svom 150. nastupu opet najbolji

DINAMO – CSKA 0:0 (0:0)

STADION: CSKA Arena: SUDAC: Radu Petrescu (Rumunjska).

CSKA: Akinfejev – Fernandes (od 84. Bistrović), Divejev, Magnusson, Zajnudinov – Maradišvili, Obljakov (od 80. Džagojev) – Kučajev (od 81. Ahmetov), Vlašić, Ejuke (od 75. Sigurdsson) – Čalov (od 74. Gaich).

DINAMO: Livaković - Stojanović, Perić (od 81. Kastrati), Lauritsen, Perić, Gvardiol - Franjić, Ademi - Majer, Ivanušec (od 66. Jakić), Oršić (od 90. Moharrami) – Petković (od 66. Gavranović).
IGRAČ UTAKMICE: Dominik Livaković (Dinamo)
ŽUTI KARTONI: Petković (61.), Jakić (90.)

Dinamo je i u svojoj drugoj utakmici Europske lige odigrao bez pogodaka. Nakon „nule“ protiv Feyenoorda, mreže se nisu tresle niti u okršaju sa CSKA-om u Moskvi. I za novi osvojeni bod – kao i u Maksimiru kada je obranio jedanaesterac - opet je najzaslužniji Dominik Livaković, prema kojem su Rusi uputili čak 25 udaraca!

Možda dojam vara, ali nije nam se činilo to nekom ludom paljbom. No gledajući reprezentativnu „jednicu“ u ovakvoj formi, šanse suparnika kao da postaju, tek  polušanse... Dinamova obrana djelovala je smireno i u prilično zahtjevnim situacijama, a ne događaju se više niti one žute minute i padovi koncentracije, viđene u svim tim dosadašnjim povijesnim utakmicama. Livakovićevo samopouzdanje „zarazno“ djeluje i na ostatak obrane. Inače, ovo mu je bila jubilarna 150. utakmica za Dinamo.

Zoran Mamić je izmiješao karte. Petković je ipak dobio prednost pred Gavranovićem, dok su na klupi u odnosu na Feyenoord ostali Kastrati i Jakić. Za ozlijeđenog Theophilea tražilo se zamjensko rješenje, a odluka je pala na Dinu Perića. S obzirom da je od veljače propustio 27 utakmica prve momčadi i jedva sakupio 35. minuta - i to nedjeljnih na Šubićevcu gdje ga je zamijenio Stojanović – ispada da je to bio izrazito hrabar potez. Partner mu je bio Lauritsen, dok je 18-godišnji Gvardiol ostao na lijevom boku. I upravo je obrana Dinama iznijela najveći teret ove moskovske večeri. Uz Livakovića, ali i Bartola Franjića...

Naime, neka taktička nagađanja upućivala su da bi Nikola Vlašić mogao dobiti posebnog čuvara. Na koncu, i rezultatski gledano, može se reći da je Mamićev taktički manevar uspio. Iako se Niksi, kako je vrijeme odmicalo, sve češće oslobađao svog "flastera", a tada bi Plavi obično jako opasno živjeli.

Prema naprijed, Dinamo se blizu Akinfejeva našao već na samome početku, u drugoj minuti, kada je Majer pronašao Oršića, ali koji će upropastiti tu ranu priliku za iznenađenje. Zagrebačka momčad zaprijetila je i u 17. minuti, kada je Ademi probio i odigrao povratno na rub šesnaesterca, no tamo je, pak, Oršić precizno pucao u prvi kut, ali je iskusni Rus obranio. Na otvaranju je i ostalo.

Dinamu je Splićanin u ruskim redovima prijetio i iz slobodnog udarca, da bi pred kraj poluvremena stvorio i šansu za vodstvo, ali je njegov udarac završio pokraj gola. Uz Ejukea, bio je konstantna prijetnja, pa i sa Franjićem „na leđima“. Složio je za Nigerijca i jedinu situaciju u kojoj bi Livaković teško sačuvao mrežu, da je lopta kojim slučajem išla u okvir.

U nastavku smo gledali više-manje istu utakmicu. CSKA je i dalje dominirao, ali unatoč silnim udarcima, zapravo nije stvorio niti jednu pravu šansu, barem ne iz koje bi ugrozio Zadranina. Za izdvojiti je 58. minutu, kada je Čalov pucao s ruba šesnaesterca, ali je i tada hrvatski reprezentativac bio na mjestu. Mamić je nakon 65. minuta čekanja izvadio slabog i nimalo nadahnutog Brunu Petkovića, a zamijenio ga je još manje primjetnim Gavranovićem. Istovremeno je Jakić ušao kako bi preuzeo Vlašića, a kasnije je uveo i Kastratija za Perića. Za domaće je, pak, u završnici ušao i Bistrović.

Završilo je prijateljski, identično kao i u prijateljskoj odigranoj prije više od četiri godine. U Zagrebu, u posljednjem kolu 10. prosinca, moglo bi biti zanimljivije i neizvjesnije. Prije toga, u sljedećem, 3. kolu Europske lige, Dinamo će na Maksimiru ugostiti Wolfsberger koji je slavio u Rotterdamu (4:1).

– Bila je to vrlo teška utakmica, CSKA se pokazao kao izvrsna momčad. Mi smo jako dobro ušli u utakmicu, u prvoj minuti mogli smo je odvesti u drugom smjeru, ali nažalost nismo iskoristili priliku. CSKA ima svoj način igre, puno kroz sredinu, kroz kombinatoriku, radili su puno problema. Nisu stvarali izrazite šanse, ali je bilo opasnih udaraca i situacija na 16 metara. Na kraju je ovo realan rezultat – istaknuo je trener Mamić, koji se osvrnuo i na daljnji tijek natjecanja.

– Mi trebamo gledati sebe, slijedi nam domaća utakmica protiv suparnika koji je ovoga četvrtka upisao sjajan rezultat. Vjerujemo da u sljedećem kolu možemo doći do punog plijena. Naravno, trebamo biti dobri, trebamo se kompletirati, imamo određenih problema s ozljedama, ali vjerujemo da ćemo biti i odmorni i osvježeni za tu utakmicu.

- Danas smo prije svega igrali za našega Slavena Zambatu! - naglasila je maksimirska “desetka” Lovro Majer, uz dodatak: – Da smo bili malo mirniji u većem dijelu utakmice, moglo je ovo i bolje proći.

Dinamo s dva boda zauzima treće mjesto na ljestvici, a isti broj bodova, ali uz razliku pogodaka 1:1 ima drugi CSKA. Posljednji je Feyenoord s bodom osvojenim u Zagrebu. Uz Rangers jedini su i bez primljenog gola, ali za razliku od glasgowskog sastava koji je zabio tri, Dinamo je bez postignutog, kao i CSKA iz Sofije (uz jedan bod), te Standard (bez boda).